work

Ofis Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ofis mobilyalarımızı nasıl seçmeliyiz ki sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olalım? Evlerimizden daha fazla zaman geçirdiğimiz “ikinci evimiz”  ofislerde, konforlu ve daha verimli bir çalışma ortamı  sunabilmek gerekiyor. Peki, ofis mobilyalarımızı nasıl seçmeliyiz? Doğru ofise giden yolun ergonomik, kullanışlı  ve sağlıklı mobilya seçiminden geçiyor.  Bu yüzden her meslek grubunun işine uygun mobilya tercih etmesi gerektiğini önemle vurguluyoruz.

Haftada 50 saate yakın zaman geçirilen ofislerde konforlu ve şık çalışma ortamı oluşturabilmek çok önemli. Ancak çok sayıda alternatif içinde doğru mobilyaya karar verebilmek de oldukça güç. Peki, üretilen kullanışlı ya da ergonomik her mobilya, tüm sektörler için uygun olur mu?

Özünde amaç fonksiyonel, ergonomik ve sağlıklı mobilya seçmek olsa da ürünlerin meslek gruplarına göre değişiklik gösterdiği kesindir. Her mesleğin kendi ruhu ve çalışma sistemi vardır bu yüzden ofis mobilyalarımızı nasıl seçmeliyiz  bu ki bu ruhu oluşturabilelim. Ofis mobilyası seçimi, üzerinde çok fazla düşünülmesi, iyi araştırılmadan karar verilmemesi gereken bir süreçtir. Mobilyanın kullanış, sağlık ve şıklık boyutunun yanında, o ofiste yapılan işe de uygun olmalıdır. Doğru mobilya kullanımı adeta o ofisten çıkan işlerin ruhunu yansıtır. Çalışma hayatında ilk izlenimin önemi de yadsınamaz. Kapıdan giren kişiye doğru yerde olduğunu hissettirmek önemlidir.

Müşteri odaklı çalışan sektörlerde ofis mobilyalarının dinamik, hareketli ve gelen misafire yönelik seçilmesi önemlidir. Hareketi yüksek, misafir sirkülasyonunun yoğun olduğu ofisler, mobilyalarında da öncelikli olarak müşteri konforu ve rahatlığı ön planda olmalıdır. Ortak bekleme alanları da ya misafirlerinizi ağırlayacağınız özel alanlarda rahat misafir koltukları ve ofis kanepeleri seçebilirsiniz. Tabi “ofis mobilyalarımızı nasıl seçmeliyiz” sorusunun bir diğer cevabı da “ofisimizi şık gösterecek mobilyalar”dır. Ergonomi ve konfor kadar önemli bir kriterdir.

Çalışanların fazla olduğu sektörlerde ise ofis çalışanlarının kendilerini rahat hissettikleri mobilyalara yer verilip, daha sıcak ve düz renklerin tercih edilmesi önemlidir. Çalışanların hareket özgürlüğünü sağlayacak, onlara rahat bir çalışma alanı sağlayacak ofis koltukları, çalışma masaları ve dolaplar gibi ofis mobilyaları tercih edilmelidir.

Yönetici odaları için ofis mobilyası seçiminden daha zor karar verilen bir alan. Bir yöneticinin çalışma odası ilgili kurum, şirket için bir prestij mekanı olduğu gibi yeri geldiğinde hayati kararların alındığı bir merkezdir. Yönetici, çalıştığı ortamda kendini huzurlu, mutlu ve rahat hissedebilmelidir. Bunları  hissettiği ölçüde başarı kaçınılmazdır.

Ofis mobilyalarımızı nasıl seçmeliyiz , klasik mi yoksa modern mi olmalı? Klasikten vazgeçemeyenler için ofis mobilyalarını detaylarla diğerlerinden farklılaştıran modelleri tercih edebileceğiniz gibi çağdaş tasarım anlayışını ön plana çıkaran ofis mobilyalarını da seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize ve ofisinizin ya da şirketinizin öne çıkardığı konsepte bağlıdır. Fakat her iki durumda da estetik, konfor ve ergonomiden ödün vermemelisiniz.

Bunların yanında farklı alanlarda olsa da her ofis mobilyasında olması gereken özellikler olduğudur. Tüm çalışma alanları fonksiyonel, olabildiğince ekonomik, sağlıklı ve sosyal olarak yeterli olmalı. Ürünlerin sürdürülebilirliği de bu noktada oldukça öne çıkıyor. Sürdürülebilir ofislerle hem firma ekonomisine katkıda bulunup hem de çevreye en az etkiyi bırakmak da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir