Uncategorized

Ergonomik Ofis Koltuğunda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Ofis çalışanları için zamanlarının büyük bir çoğunluğunu geçirdiği ofis koltukları, bu yüzden ergonomik özellikleri ile ön plana çıkarlar.

Tabi ofis koltukları diğer ofis mobilyalarıyla uyum sağlamalı ve aynı zamanda estetik bir görünüme sahip olmalıdır.

Ofislerde duruş bozukluklarına bağlı olarak ciddi meslek hastalıkları sözkonusu iken doğru ofis koltuğunu seçmek ve doğru şekilde pozisyon almak çok önemlidir.

Ayarlanabilir ofis koltuklarının yüksekliği nasıl olmalıdır ?

Uzun süreli konforlu bir oturma deneyimi için ofis koltuğu yüksekliği mutlaka tam olarak ayarlanabilmelidir. Bunun için sabit bir ölçü veremeyiz çünkü çalışanların fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Fakat ofis koltuğu seçiminde, ayarladığınız yüksekliğin uzun süre sabit kalıp kalmadığı ergonomik bir ofis koltuğu için önemli bir faktördür.

Konforlu bir oturma deneyimi için ne gerekli?

Ofis koltukları vücudumuza uyum sağlamalıdır. Ofis çalışanının konforlu bir oturum sağlayabilmesi için oturma minderinin 40-50 cm olmalıdır. Sırtınızı ve belinizi sandalyenin arkasına tam dayayarak oturduğunuzda, sandalyenin ön kenarı ile dizinizin arkası arasında yaklaşık 5-7 cm mesafe olmalıdır. Bunun nedeni, sandalyenin bacak arkasından geçen sinirlere baskı yaparak bacağı uyuşturmasını önlemektir.

Oturma yeri tam olarak düz olmamalı, vücut kıvrımları ile uyumlu bir şekilde olmalıdır.

Sertlik ve yumuşaklık ise kişinin kilosuyla ilgilidir ve en mükemmel dengeyi ancak bunu test ederek edinebilirsiniz. Bu yüzden size tavsiyemiz denemeden koltuk almayın.

Bunun yanında terleme yapmayan, nefes alan ve kaymayan malzemeler tercih edilmelidir.

BEL-SIRT DESTEKLİ OFİS KOLTUKLARI/SANDALYELERİ

Ofis koltuğu seçerken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ofis koltuğunun bel desteğine sahip olmasıdır. Çünkü sağlıklı bir oturma pozisyonu ancak sırtınızın koltuğa tam olarak temas ederek bel çukurunuzun desteklenmesi ile sağlanabilir.

Ofis koltuğunun sırt kısmının yaklaşık 30-40 cm genişliğinde olması ve eğimi veya yüksekliğinin ayarlanabilir olması önemlidir.

Yanlardan bele destek veren koltukların seçimi daha rahat bir oturum deneyimi sağlayacaktır.

KOL DESTEKLİ OFİS SANDALYELERİ

Kol destekleri bilgisayar ve klavye kullanımını rahatlatır. Ayrıca oturma halinde dirsekler yardımıyla beli destekleyen bölümlerdir.

Bu yüzden uzun süre kullanımda dirseklere zarar vermeyecek malzeme kullanılmalıdır.

OFİS KOLTUKLARI KAÇ AYAKLI OLMALI ?

Dengeli bir oturum için ofis sandalyelerinde mutlaka en az 5 adet ayak bulunmalıdır. Hareket rahatlığı için tekerlekli modelleri tercih edebilirsiniz. Mümkünse ses yalıtımı ve yumuşaklık için silikon bazlı tekerlek kullanılan koltukları seçebilirsiniz.

Ergonomik Ofis Koltuğunda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.